Pozycjonowanie
- akcesoria
i części do pras

Listwy bądź kasety umieszczone w stole prasy zapewniają płynny i precyzyjny ruch narzędzia w trakcie wymiany. W zależności od masy oraz wymiarów narzędzia, a także wymagań dodatkowych należy zastosować różne rozwiązania techniczne, które nasi doradcy pomogą dobrać optymalnie do Państwa potrzeb.

Więcej informacji oraz karty techniczne poszczególnych produktów znajdują się poniżej oraz w folderze QDX na stronach 6-9.

Najważniejsze cechy

• Prowadzenie kulowe lub rolkowe
• Z podnoszeniem hydraulicznym / mechanicznym
• Wersje specjalne według DIN 650 lub dla specjalnych wymiarów rowków teowych
• Temperatura robocza 70°C, opcjonalnie 160°C

Kulki

kasety kulowe, listwy kulowe

Umożliwiają elastyczne, ale jednocześnie precyzyjne pozycjonowanie: narzędzie można przesuwać w dowolnym kierunku i pod dowolnym kątem. Rozwiązanie odpowiednie dla mniejszych narzędzi, o masie poniżej 2 ton, pozycjonowanych ręcznie. Możliwe jest podnoszenie hydrauliczne lub mechaniczne za pomocą sprężyn talerzowych.

Rolki

kasety rolkowe, listwy rolkowe

Umożliwiają ruchy wyłącznie do przodu i do tyłu. Dokładność pozycjonowania może być zapewniona dzięki zastosowaniu urządzenia, takiego jak nasz system Push-Pull (PPS). Rozwiązanie dedykowane dla narzędzi powyżej 2 ton. Możliwe jest podnoszenie hydrauliczne lub mechaniczne za pomocą sprężyn talerzowych.

Rolki łożyskowane

listwy z rolkami łożyskowanymi

W niektórych modelach prowadnic, możliwe jest zastosowanie rolek łożyskowanych, w celu jeszcze większego zmniejszenia oporów toczenia. Przy tego typu rozwiązaniu zalecane jest stosowanie dodatkowego urządzenia, takiego jak nasz system Push-Pull (PPS) do. Pozycjonowanie na rolkach łożyskowanych dedykowane dla narzędzi o masie powyżej 10 ton. Listwy na rolkach łożyskowanych mogą mieć rolki stałe lub podnoszone hydrauliczne.

Konsole służą do wyciągania narzędzia poza stół roboczy prasy, tak aby możliwe było dalsze przetransportowanie narzędzia za pomocą suwnicy lub wózka widłowego na regał magazynowy. Konsole są kompatybilne z oferowanymi przez nas listwami oraz kasetami rolkowymi. Występują w różnych wariantach, na przykład montowane na stałe do prasy lub montowane tymczasowo do prasy, wyłącznie na czas zmiany narzędzia. Możemy również przystosować systemy mocowania tak, aby były kompatybilne z różnymi rodzajami pras.

Więcej informacji oraz karty techniczne poszczególnych konsol znajdują się poniżej oraz w folderze QDX na stronach 10-11.

Najważniejsze cechy

• Wiele modeli i wariantów zastosowania: stałe lub tymczasowe, wspornikowe lub z podporą w postaci stopy, proste, składane lub obrotowe
• Odpowiednie do ręcznego pozycjonowania
• Posiadają mechaniczne zabezpieczenie przed upadkiem narzędzia
• Rolki z hartowanej stali
• Konstrukcja skręcana, części boczne wykonane głównie z aluminium
• Możliwość wykonania konsoli na zamówienie o specjalnych wymiarach

W zależności od wielkości i stopnia automatyzacji systemu QDX, możemy go zasilić za pomocą pompy manualnej lub za pomocą agregatu z silnikiem elektrycznym bądź pneumatycznym.

Hydrauliczne elementy transferowe do pozycjonowania narzędzia, np.: listwy rolkowe, oraz zaciski z pojedynczym hydraulicznym układem zaciskania są to najprostsze elementy systemu QDX, które wymagają jednostronnego obwodu zasilania i mogą być
aktywowane tymczasowo. W przypadku mniejszych instalacji najprostszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest pompa ręczna. W przypadku większej liczby elementów napędzanych hydraulicznie jak również przy zaciskach wymagających dwustronnego
obwodu zasilania lub przy zastosowaniu listwy rolkowej do dużych obciążeń – LGGH, zalecamy stosowanie agregatów zasilanych elektrycznie lub pneumatycznie.

Nasze agregaty hydrauliczne posiadają stałą kontrolę ciśnienia. Po osiągnięciu ciśnienia roboczego, zasilanie zostaje zatrzymane i wznowione tylko do kompensacji strat ciśnienia. W obwodach hydraulicznych znajdują się czujniki monitorujące ciśnienie. Jeżeli którykolwiek z zacisków otrzyma mniej niż 80% wymaganego ciśnienia, prasa zostanie zatrzymana.

Więcej informacji na temat hydrauliki znajdą Państwo poniżej oraz w folderze QDX na stronach 20-21.

Duży zakres rodzajów i konfiguracji

Wersje na zamówienie

Temperatura robocza 70°C, opcjonalnie 160°C

Pytania i odpowiedzi

Właściwie zawsze. W niektórych przypadkach narzędzie może po prostu ślizgać się po stole prasy, ale im częściej trzeba je zmieniać, tym płynniej i bez zakłóceń powinno się to odbywać. Uszkodzenia stołu prasy i narzędzia, dłuższy czas jego ustawienia oraz duże zużycie energii znacznie obniżają efektywność stosowania rozwiązania tego typu. Natomiast elementy rolkowe pozwalają na optymalną i efektywną pracę przy jednorazowych kosztach.

W przypadku masy narzędzia przekraczającej 2
tony elementy rolkowe powinny być stosowane zawsze.

W przypadku narządzi o masie powyżej 10 ton zaleca się użycie listew rolkowych do dużych obciążeń instalowanych w rowkach teowych. Jeśli nie jest to możliwe, zaleca się stosowanie stałych elementów rolkowych przynajmniej na konsolach ładujących (dla zwiększenia bezpieczeństwa przezbrojeń).

W przypadku kulek opory toczenia zależą od twardości powierzchni oraz wielkości punktów styku. Współczynnik tarcia wynosi od 0,15 do 0,2 (współpraca stal-stal). Natomiast w przypadku rolek (Ø <30 mm) - od 0,04 do 0,07. Reasumując: Im większe średnice rolek tocznych, tym niższe opory toczenia.

JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWE ELEMENTY?

Kulki i rolki mogą być podnoszone mechanicznie, siłą sprężyn lub hydraulicznie. W wariancie mechanicznym, sprężyny stale dociskają narzędzie, nawet po jego zamocowaniu. Z kolei podnoszone hydraulicznie elementy rolkowe mogą być sterowane. Gdy tylko system zostanie pozbawiony ciśnienia wracają do swojej pozycji bazowej chowając się.

Elementy rolkowe są dostępne w formie listew, które pasują do standardowych lub specjalnych rowków występujących w stole prasy. Możliwa jest również dostawa pojedynczych elementów rolkowych montowanych w formie kaset w oddzielnych obudowach, co umożliwia dowolne kształtowanie przestrzeni roboczych.

Nasze listwy rolkowe są dostępne w zestandaryzowanych rozmiarach od 18 do 36 (wg DIN 650). Z praktyki zalecamy jednak, aby przed zamówieniem, sprawdzić
rzeczywiste wymiary rowków T-owych w stole prasy. Nasz park maszynowy oraz doświadczenie umożliwia nam wykonanie dla Państwa dowolnych listew na specjalne zamówienie.