Technologia SERAPID - usługi dla przemysłu

Firma SERAPID specjalizuje się w produkcji siłowników do przemieszczeń liniowych, które wykorzystują technologię sztywnego łańcucha (Rigid Chain Technology – RCT). Od ponad 45 lat SERAPID odnosi sukcesy jako dostawca systemów napędowych dla przemysłu, branży estradowej oraz architektonicznej.

Siłowniki do przemieszczeń pionowych spełniają wymagania EN81-20/50 oraz Dyrektywy Dźwigowej 2014/33/UE, dzięki temu niezawodne i precyzyjne napędy z technologią sztywnego łańcucha (RCT) wykorzystujemy do najbardziej śmiałych wyzwań w branży dźwigowej.

SERAPID to marka znana na całym świecie. Posiada przedstawicielstwa lub biura sprzedaży w kilku krajach Europy (Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Polska), a także w innych częściach świata – między innymi w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Japonii czy Singapurze.

Rok założenia
1972

Pracowników
100+

Lokalizacja siedziby firmy
Rouxmesnil-Bouteilles, Francja

Obroty
30 milionów Euro

Co to jest
technologia sztywnego łańcucha (RCT)?

Technologia sztywnego łańcucha (Rigid Chain Technlogy – RCT), to unikatowe rozwiązanie, zaprojektowane, opatentowane i produkowane przez firmę SERAPID od 1972 r. Na przestrzeni lat łańcuch był wielokrotnie udoskonalany i modyfikowany pod kątem jego różnych zastosowań. Powstało wiele modeli sztywnego łańcucha, systemów oraz urządzeń, które działają w oparciu o tę technologię.

Jednak idea – oryginalna, a jednocześnie genialna w swej prostocie, na której opiera się funkcjonowanie technologii – pozostaje ta sama.

Napędy SERAPID, wykorzystujące technologię sztywnego łańcucha (RCT), pracują czysto mechanicznie, jako pionowy lub poziomy człon wykonawczy. Specjalnie ukształtowane ogniwa układają się pod działaniem przyłożonego obciążenia w kolumnę napędową, która przesuwa ciężar w obu kierunkach. Wielką zaletą sztywnego łańcucha jest to, że jego nieobciążona, pasywna część, która znajduje się jeszcze w magazynku lub wchodzi do niego, pozostaje elastyczna, nawija się i pozwala się zmagazynować na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.

Technologia sztywnego łańcucha (RCT) wykorzystywana jest głównie w przemyśle, w całym spektrum możliwych branż, ale również w branży estradowej, architekturze, technice medycznej oraz w wielu innych obszarach.

Co to jest LinkLift?

Siłownik do dużych obciążeń

LinkLift jest jednym z siłowników mechanicznych wykorzystujących technologię sztywnego łańcucha (RCT), stworzonym do pionowego przenoszenia dużych ciężarów na znaczną odległość. Znajduje zastosowanie w różnych branżach przemysłu, w technice dźwigowej, technice teatralnej a także w architekturze umożliwiając podnoszenie elementów budynków.

LinkLift składa się z ogniw łańcucha w formie bloków, które tworzą kolumnę podnoszącą o wyjątkowo dużej stabilności i sztywności. Kolumna podnosząca będąca pod obciążeniem praktycznie nie może się zgiąć/złamać, nawet przy występowaniu siły bocznej. Efektowi wyboczenia zapobiegają specjalne prowadnice, wewnątrz których kolumna się porusza. Poprzez jednostronne połączenie przegubowe ogniw łańcucha możliwe jest magazynowanie łańcucha w niewielkiej przestrzeni. Standardowe obudowy magazynujące pasywną/nieobciążoną część łańcucha są dwupoziomowe, co umożliwia skrócenie długości obudowy i zmniejszenie przestrzeni magazynowania. Dostępny jest również LinkLift z tzw. magazynem płaskim, jednopoziomowym, stosowany np. w podnośnikach nożycowych. Inne opcje realizowane są na zamówienie.

W przypadku zastosowania w technice dźwigowej LinkLift jest instalowany bezpośrednio w podszybiu szybu pod kabiną/platformą (lub obok niej). LinkLift może być stosowany jako pojedyncza kolumna lub jako system wielokolumnowy. W każdym przypadku podstawa LinkLift jest w sposób stabilny przytwierdzana do podłoża. Przytwierdzenie do podłoża oraz system prowadzenia kolumny zapewnia równowagę naprężeń wewnątrz kolumny, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach – na terenach zagrożonych trzęsieniem ziemi czy na pokładzie statku. LinkLift zachowuje swoją stabilność również w sytuacji przemieszczenia się ładunku czy nierównomiernego rozłożenia obciążenia na platformie.

Przykłady zastosowań

  • technika dźwigowa (ciężkie windy towarowe, samochodowe, windy specjalne oraz nożycowe stoły podnoszone)
  • przemysł (podnoszone platformy robocze, windy towarowe, samochodowe, i in.)
  • technika teatralna (platformy i sceny podnoszone, zapadnie sceniczne, ruchome/podnoszone moduły widowni, itp.)
  • architektura i budownictwo (ruchome elementy budynków – piętra, ściany, fasada czy dach budynku, garaże automatyczne, i in.)

Specyfikacja ogólna i zalety

  • precyzja pracy (do 1/100 mm)
  • prędkości nominalne nawet do 0,5m/s (prędkości optymalne do 0,3 m/s)
  • duży udźwig (np.: system 1-kolumnowy do 15 t, system 4-kolumnowy do 60 t)
  • cicha praca (45 dB przy prędkości 50mm/s)
  • trwałość (wysoka ilość cykli, przy niewielkich wymaganiach konserwacyjnych)
  • niezawodność (wszystkie konieczne prace serwisowe można zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem)
  • bezpieczeństwo (potwierdzona zgodność z EN81-20/50 oraz Dyrektywą Dźwigową 2014/33/UE)

Co to jest LinearBeam?

Siłownik do zadań specjalnych

LinearBeam jest siłownikiem do przemieszczeń poziomych stworzonym na bazie technologii sztywnego łańcucha (RCT). Stanowi samodzielną jednostkę, składającą się z obudowy napędu, położonej powyżej prowadnicy dla aktywnej części łańcucha, biegnącej równolegle poniżej prowadnicy dla pasywnej części łańcucha (jednocześnie stanowiącej magazynek) oraz z samego łańcucha. LinearBeam przesuwa duże ciężary na duże odległości. Jest kompaktowy, co pozwala na nieskomplikowane zintegrowanie go z konstrukcją różnych maszyn i urządzeń.

Występuje duża liczba opcji konfiguracji i wykończenia Linearbeam, co pozwoli Państwu dopasować go do indywidualnych Państwa potrzeb. Dostępne są również wykonania niestandardowe umożliwiające zastosowanie LinearBeam w warunkach ekstremalnych pod bardzo dużym obciążeniem. Prędkość nominalna LinearBeam wynosi do 1 m/s. Opcjonalnie, możliwe jest wykonanie LinearBeam ze stali szlachetnej jak również wykonanie specjalnych powłok lakierniczych, w tym również powłok zwiększających odporność termiczną.

Typowe zastosowania

  • Przemysł motoryzacyjny, lotniczy, jądrowy, hutnictwo i in.

Specyfikacja ogólna i zalety

  • Możliwy transfer w poziomie, w pionie lub pod dowolnym kątem
  • Zakres pracy (wysokość robocza/długość robocza) praktycznie nieograniczona
  • Nośność do 160 kN/siłownik
  • Certyfikacja wg ATEX, kat. II 2GD c T4
  • Proste i solidne wykonanie pozwalające na pracę w trudnych warunkach, nawet tam, gdzie inne technologie zawodzą (pomieszczenia czyste – clean room, kurz/pył, wysoka temperatura, wilgotność, promieniowanie, agresywne substancje chemiczne, itp.)
  • Kompaktowa, ergonomiczna jednostka, którą łatwo wbudować w maszynę, instalację czy budynek
  • Standardowa prędkość nominalna do 300 mm/s (większe prędkości do maks. 1 m/s na życzenie)
  • Wysoka niezawodność, trwałość, minimalne wymagania konserwacyjne
  • Dokładność pozycjonowania co do mm także przy większych prędkościach (zależnie do długości roboczej)
  • Duża częstotliwość pracy (jako opcja możliwa praca w kąpieli olejowej)
  • Duży wybór wariantów wykonania

Pozostałe siłowniki

Kategoria
Wszystkie
Windy, dźwigi i dźwigniki
Rozwiązania dla przemysłu
Technika sceniczna
Branża
Wszystkie
Dźwigi przemysłowe
Przemysł lotniczy
Przemysł ciężki
Przemysł motoryzacyjny
Przemysł zbrojeniowy
Parkingi
Architektura
Inne
Ruch
Wszystkie
W pionie
W poziomie

Windy, dźwigi i dźwigniki

LinkLift

Rigibelt

Vertical LinearBeam

TeleMast

LinearBeam

ChainLift

Rozwiązania dla przemysłu

RollBeam

LinkLift

HD Telescopic Column

Vertical LinearBeam

QDX – system szybkiej wymiany narzędzia

TeleMast

LinearBeam

HD Lift

ChainLift

TriMast

Technika sceniczna

LinkLift

QSX – system konfiguracji siedzeń widowni

SCT – system wózków scenicznych

Trybuny teleskopowe

Rigibelt