Technika
sceniczna

technika sceniczna

Niezawodne systemy przemieszczania w pionie i poziomie dostosowane do potrzeb przemysłu rozrywkowego

Współczesne wymagania dotyczące występów estradowych oraz imprez konferencyjnych powodują, że pojawiło się zapotrzebowanie na sale wielofunkcyjne. Niezależnie od tego, czy chodzi o nowe, czy odnawiane obiekty o przeznaczeniu estradowym i/lub konferencyjnym, przenoszenie elementów scenografii, podnoszenie platform, scen, automatyczne konfigurowanie miejsc siedzących dla publiczności czy transport sprzętu za pomocą wind – wszystkie te zadania wymagają systemu podnoszenia, który łączy precyzję, bezpieczeństwo, niezawodność i trwałość.

Poniższe rozwiązania ukazują paletę możliwości zastosowania technologii sztywnego łańcucha RCT w przemyśle rozrywkowym.

QSX (Quick Seat Xchange)
system konfiguracji siedzeń widowni

Wyobraź sobie przestrzeń tak uniwersalną i funkcyjną, że wystarczy tylko wcisnąć guzik, aby w kilka chwil przeobrazić ją bez żadnego wysiłku z otwartej, pustej sali konferencyjnej w wielopoziomowe audytorium, z rzędami siedzeń skierowanymi idealnie w stronę wydarzenia/sceny.

Tak właśnie działa system SERAPID QSX (Quick Seat Xchange), po raz pierwszy stworzony na potrzeby prestiżowego, futurystycznego muzeum i centrum kultury Fundacji Louis Vuitton. Punktem wyjścia dla tego projektu była koncepcja stworzenia nowoczesnej i wielofunkcyjnej przestrzeni dla sztuki i kultury. Rezultat? Zupełnie nowy system transformacji przestrzeni o nazwie QSX. Dzięki wysoce niezawodnej technologii LinkLift połączonej z mechanizmem umożliwiającym ruch obrotowy siedzisk chowanych pod podłogą, udało się stworzyć nowoczesną, ruchomą widownię rozkładaną w ciągu minut. Od czasu tego projektu SERAPID rozwijał system QSX dalej, przenosząc koncepcję konfigurowalnych widowni na zupełnie nowy poziom. Stworzono różne rozwiązania, m. in. system umożliwiający wznoszenie prostych bądź zakrzywionych rzędów (wygiętych w łuk).

QSX może obsługiwać do 50 rzędów siedzeń widowni, trybun – wznosić je i sprawić, że znikną pod podłogą – w układzie prostym, zakrzywionym bądź schodkowym. Zmiany konfiguracji następują w ciągu kliku minut. Uniwersalny, opatentowany system QSX to innowacja w najlepszym wydaniu.

Trybuny rozkładane teleskopowo

Trybuny teleskopowe pozwalają w prosty i szybki sposób wyposażyć pomieszczenie w wygodną widownię. Trybuny teleskopowe zostały zaprojektowane specjalnie do hal sportowych/widowiskowych, domów kultury i teatrów. Napędy SERAPID w technologii sztywnego łańcucha (RCT) doskonale sprawdzają się do realizacji tego typu przemieszczeń poziomych. Dzięki RCT trybuna rozsuwa się równo i płynnie. Po złożeniu trybuny do pozycji wyjściowej przestrzeń magazynowania napędów łańcuchowych zostaje zredukowana do minimum, dzięki czemu zyskują Państwo całkowicie wolną przestrzeń gotową do innych zastosowań.

Ochrona nawierzchni

System przesuwania trybuny jest całkowicie samonośny. Łańcuch popychający przebiega nad podłogą nie dotykając jej powierzchni. Obciążenie konstrukcyjne trybuny rozkłada się na całej szerokości poprzez koła jezdne. To rozwiązanie pozwala zredukować znacznie ryzyko zarysowań nawierzchni.

Silent Chain Theater (SCT)
system wózków scenicznych do przemieszczania elementów scenografii

Technologia Silent Chain Theater (SCT) została opracowana specjalnie dla branży rozrywkowej. System jezdny oparty o technologię sztywnego łańcucha (RCT) umożliwia szybkie i ciche przemieszczanie się wózków scenicznych. Magazynki łańcuchowe można umieszczać poziomo lub pionowo zarówno nad jak i pod sceną. Linia produktów obejmuje dwa rodzaje łańcucha: SCT 40 oraz SCT 60, które zaprojektowano dla różnych obciążeń. System obejmuje prowadnice szynowe proste oraz przejazdy/skrzyżowania, które można montować modułowo.

  • Rozwiązanie kompaktowe, łatwe w instalacji i przyjazne dla środowiska
  • Bardzo niski poziom hałasu dzięki materiałom o niskim współczynniku tarcia, co pozwala na wykorzystanie SCT także w trakcie występu
  • Niezawodność i trwałość przy minimum konserwacji (rozwiązanie mechaniczne)
  • Możliwość przemieszczania wózka na duże odległości
  • Systemy niehydrauliczne
  • Prędkość: do 1 m / s
  • Ładowność do 35 t na łańcuch
  • Odległość przemieszczania wózka praktycznie nieograniczona
  • Prowadnice łańcucha są jednocześnie prowadnicami wózka
  • Możliwe krzyżowanie tras poszczególnych wózków