Technologia SERAPID - usługi dla przemysłu

Firma SERAPID specjalizuje się w produkcji siłowników do przemieszczeń liniowych, które wykorzystują technologię sztywnego łańcucha (Rigid Chain Technology – RCT). Od ponad 45 lat SERAPID odnosi sukcesy jako dostawca systemów napędowych dla przemysłu, branży estradowej oraz architektonicznej.

Siłowniki do przemieszczeń pionowych spełniają wymagania EN81-20/50 oraz Dyrektywy Dźwigowej 2014/33/UE, dzięki temu niezawodne i precyzyjne napędy z technologią sztywnego łańcucha (RCT) wykorzystujemy do najbardziej śmiałych wyzwań w branży dźwigowej.

SERAPID to marka znana na całym świecie. Posiada przedstawicielstwa lub biura sprzedaży w kilku krajach Europy (Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Polska), a także w innych częściach świata – między innymi w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Japonii czy Singapurze.

Rok założenia
1972

Pracowników
100+

Lokalizacja siedziby firmy
Rouxmesnil-Bouteilles, Francja

Obroty
30 milionów Euro

Co to jest
technologia sztywnego łańcucha (RCT)?

Technologia sztywnego łańcucha (Rigid Chain Technlogy – RCT), to unikatowe rozwiązanie, zaprojektowane, opatentowane i produkowane przez firmę SERAPID od 1972 r. Na przestrzeni lat łańcuch był wielokrotnie udoskonalany i modyfikowany pod kątem jego różnych zastosowań. Powstało wiele modeli sztywnego łańcucha, systemów oraz urządzeń, które działają w oparciu o tę technologię.

Jednak idea – oryginalna, a jednocześnie genialna w swej prostocie, na której opiera się funkcjonowanie technologii – pozostaje ta sama.

Napędy SERAPID, wykorzystujące technologię sztywnego łańcucha (RCT), pracują czysto mechanicznie, jako pionowy lub poziomy człon wykonawczy. Specjalnie ukształtowane ogniwa układają się pod działaniem przyłożonego obciążenia w kolumnę napędową, która przesuwa ciężar w obu kierunkach. Wielką zaletą sztywnego łańcucha jest to, że jego nieobciążona, pasywna część, która znajduje się jeszcze w magazynku lub wchodzi do niego, pozostaje elastyczna, nawija się i pozwala się zmagazynować na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.

Technologia sztywnego łańcucha (RCT) wykorzystywana jest głównie w przemyśle, w całym spektrum możliwych branż, ale również w branży estradowej, architekturze, technice medycznej oraz w wielu innych obszarach.

Co to jest LinkLift?

Siłownik do dużych obciążeń

LinkLift jest jednym z siłowników mechanicznych wykorzystujących technologię sztywnego łańcucha (RCT), stworzonym do pionowego przenoszenia dużych ciężarów na znaczną odległość. Znajduje zastosowanie w różnych branżach przemysłu, w technice dźwigowej, technice teatralnej a także w architekturze umożliwiając podnoszenie elementów budynków.

LinkLift składa się z ogniw łańcucha w formie bloków, które tworzą kolumnę podnoszącą o wyjątkowo dużej stabilności i sztywności. Kolumna podnosząca będąca pod obciążeniem praktycznie nie może się zgiąć/złamać, nawet przy występowaniu siły bocznej. Efektowi wyboczenia zapobiegają specjalne prowadnice, wewnątrz których kolumna się porusza. Poprzez jednostronne połączenie przegubowe ogniw łańcucha możliwe jest magazynowanie łańcucha w niewielkiej przestrzeni. Standardowe obudowy magazynujące pasywną/nieobciążoną część łańcucha są dwupoziomowe, co umożliwia skrócenie długości obudowy i zmniejszenie przestrzeni magazynowania. Dostępny jest również LinkLift z tzw. magazynem płaskim, jednopoziomowym, stosowany np. w podnośnikach nożycowych. Inne opcje realizowane są na zamówienie.

W przypadku zastosowania w technice dźwigowej LinkLift jest instalowany bezpośrednio w podszybiu szybu pod kabiną/platformą (lub obok niej). LinkLift może być stosowany jako pojedyncza kolumna lub jako system wielokolumnowy. W każdym przypadku podstawa LinkLift jest w sposób stabilny przytwierdzana do podłoża. Przytwierdzenie do podłoża oraz system prowadzenia kolumny zapewnia równowagę naprężeń wewnątrz kolumny, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach – na terenach zagrożonych trzęsieniem ziemi czy na pokładzie statku. LinkLift zachowuje swoją stabilność również w sytuacji przemieszczenia się ładunku czy nierównomiernego rozłożenia obciążenia na platformie.

Przykłady zastosowań

  • technika dźwigowa (ciężkie windy towarowe, samochodowe, windy specjalne oraz nożycowe stoły podnoszone)
  • przemysł (podnoszone platformy robocze, windy towarowe, samochodowe, i in.)
  • technika teatralna (platformy i sceny podnoszone, zapadnie sceniczne, ruchome/podnoszone moduły widowni, itp.)
  • architektura i budownictwo (ruchome elementy budynków – piętra, ściany, fasada czy dach budynku, garaże automatyczne, i in.)

Specyfikacja ogólna i zalety

  • precyzja pracy (do 1/100 mm)
  • prędkości nominalne nawet do 0,5m/s (prędkości optymalne do 0,3 m/s)
  • duży udźwig (np.: system 1-kolumnowy do 15 t, system 4-kolumnowy do 60 t)
  • cicha praca (45 dB przy prędkości 50mm/s)
  • trwałość (wysoka ilość cykli, przy niewielkich wymaganiach konserwacyjnych)
  • niezawodność (wszystkie konieczne prace serwisowe można zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem)
  • bezpieczeństwo (potwierdzona zgodność z EN81-20/50 oraz Dyrektywą Dźwigową 2014/33/UE)

Co to jest LinearBeam?

Siłownik do zadań specjalnych

LinearBeam jest siłownikiem do przemieszczeń poziomych stworzonym na bazie technologii sztywnego łańcucha (RCT). Stanowi samodzielną jednostkę, składającą się z obudowy napędu, położonej powyżej prowadnicy dla aktywnej części łańcucha, biegnącej równolegle poniżej prowadnicy dla pasywnej części łańcucha (jednocześnie stanowiącej magazynek) oraz z samego łańcucha. LinearBeam przesuwa duże ciężary na duże odległości. Jest kompaktowy, co pozwala na nieskomplikowane zintegrowanie go z konstrukcją różnych maszyn i urządzeń.

Występuje duża liczba opcji konfiguracji i wykończenia Linearbeam, co pozwoli Państwu dopasować go do indywidualnych Państwa potrzeb. Dostępne są również wykonania niestandardowe umożliwiające zastosowanie LinearBeam w warunkach ekstremalnych pod bardzo dużym obciążeniem. Prędkość nominalna LinearBeam wynosi do 1 m/s. Opcjonalnie, możliwe jest wykonanie LinearBeam ze stali szlachetnej jak również wykonanie specjalnych powłok lakierniczych, w tym również powłok zwiększających odporność termiczną.

Typowe zastosowania

  • Przemysł motoryzacyjny, lotniczy, jądrowy, hutnictwo i in.

Specyfikacja ogólna i zalety

  • Możliwy transfer w poziomie, w pionie lub pod dowolnym kątem
  • Zakres pracy (wysokość robocza/długość robocza) praktycznie nieograniczona
  • Nośność do 160 kN/siłownik
  • Certyfikacja wg ATEX, kat. II 2GD c T4
  • Proste i solidne wykonanie pozwalające na pracę w trudnych warunkach, nawet tam, gdzie inne technologie zawodzą (pomieszczenia czyste – clean room, kurz/pył, wysoka temperatura, wilgotność, promieniowanie, agresywne substancje chemiczne, itp.)
  • Kompaktowa, ergonomiczna jednostka, którą łatwo wbudować w maszynę, instalację czy budynek
  • Standardowa prędkość nominalna do 300 mm/s (większe prędkości do maks. 1 m/s na życzenie)
  • Wysoka niezawodność, trwałość, minimalne wymagania konserwacyjne
  • Dokładność pozycjonowania co do mm także przy większych prędkościach (zależnie do długości roboczej)
  • Duża częstotliwość pracy (jako opcja możliwa praca w kąpieli olejowej)
  • Duży wybór wariantów wykonania

Pozostałe siłowniki

Kategoria
Wszystkie
Сценическое оборудование
Промышленность
подъемниках для легковых и грузовых автомобилей, грузовых лифтах
Windy, dźwigi i dźwigniki
Rozwiązania dla przemysłu
Technika sceniczna
Branża
Wszystkie
другие индустрии
архитектура
паркинги
оружейная промышленность
автомобильная промышленность
тяжелая промышленность
авиационная промышленность
промышленные подъемники
Dźwigi przemysłowe
Przemysł lotniczy
Przemysł ciężki
Przemysł motoryzacyjny
Przemysł zbrojeniowy
Parkingi
Architektura
Inne
Ruch
Wszystkie
W pionie
W poziomie

Сценическое оборудование

Промышленность

Rollbeam

подъемниках для легковых и грузовых автомобилей, грузовых лифтах

Windy, dźwigi i dźwigniki

LinkLift

Rigibelt

Vertical LinearBeam

TeleMast

LinearBeam

ChainLift

Rozwiązania dla przemysłu

RollBeam

LinkLift

HD Telescopic Column

Vertical LinearBeam

QDX – system szybkiej wymiany narzędzia

TeleMast

LinearBeam

HD Lift

ChainLift

TriMast

Technika sceniczna

LinkLift

QSX – system konfiguracji siedzeń widowni

SCT – system wózków scenicznych

Trybuny teleskopowe

Rigibelt