Systemy szybkiej
wymiany narzędzia

Większa wydajności i większe bezpieczeństwo
Zaprojektowany, aby sprostać trudnym warunkom szybkiej wymiany narzędzia, system PPS (Push-Pull-System) jest łatwy do zainstalowania na istniejącej prasie i pozwala na dokładne oraz bezpieczne pozycjonowanie narzędzia.

Stały lub mobilny system push-pull

Kompaktową jednostkę można zamontować z tyłu lub z boku prasy. Dostępne są również wersje obrotowe i mobilne. Elastyczna konfiguracja pozwala na łatwe dostosowanie do środowiska pracy.

Dostępne są również wersje wymienne.

Sposób działania

System PPS pracuje wykorzystując siłowniki z łańcuchem sztywnym. Operacja wymiany narzędzia przebiega następująco: w celu zdemontowania narzędzie zostaje przesunięte z przestrzeni roboczej na stół przed prasą, w celu zamocowania na prasie narzędzie zostaje za pomocą siłowników łańcuchowych ponownie wsunięte z blatu w przestrzeń roboczą. System PPS może być łączony z innymi komponentami do szybkiej wymiany narzędzia: np. z konsolami pozycjonującymi, stołami z miejscem na odkładanie/składowanie narzędzia, elementami rolkowymi czy mocującymi. Dzięki zastosowanej technologii sztywnego łańcucha system PPS wymaga niewielkiej przestrzeni a możliwości jego zastosowania w różnych środowiskach są bardzo duże.

System PPS zbudowany jest z jednego bądź dwóch siłowników łańcuchowych z magazynem, napędu elektrycznego, tłoka przesuwnego z automatycznymi lub półautomatycznymi zaczepami oraz ramy montażowej. Standardowo wyposażony jest również w czujnik obrotu do kontroli pozycji.

Bezpieczeństwo

System PPS kontroluje wszystkie ruchy ładunku za pomocą sterowanych przez czujniki mechanizmów bezpieczeństwa. Przykładowo operator może uruchomić łańcuchy poruszające narzędzie dopiero po zatrzymaniu prasy i tylko wówczas, gdy narzędzie jest zwolnione (wszystkie mocowania są otwarte). Model standardowy PPS jest przystosowany do w pełni zautomatyzowanego sterowania. PPS poprawia efektywność i bezpieczeństwo obsługi prasy. Operator cały czas znajduje się poza strefą niebezpieczną. Dzięki temu oprócz korzyści ekonomicznych użytkownik zyskuje również system spełniający odpowiednie wymogi bezpieczeństwa.

więcej... mniej...

Obciążenie do 50 ton

Czas wymiany narzędzia/ przezbrojenia prasy do 15 minut

Operator jest całkowicie poza strefą niebezpieczną

Sterowanie ręczne ze stacji kontrolnej

Gwarantuje powtarzalność pozycjonowania

Przedłuża żywotność narzędzia ograniczając jego zużycie

Wysokość podnoszenia do 2,40m

Szczególnie efektywny w połączeniu z konsolami pozycjonującymi i wózkiem torowym

Kompatybilny z innymi akcesoriami do pras

Napęd elektryczny lub hydrauliczny

TPCH to jednostka składająca się z platformy ładunkowej i systemu napędowego z łańcuchem sztywnym. Jednostkę TPCH można łatwo zamontować na łapach dowolnego typu wózka widłowego i ponownie wyjąć. Urządzenie służy do wymiany narzędzia w prasie.

TPCH umożliwia czasową modyfikację istniejącego wózka widłowego i przekształcenie go w wydajne urządzenie do wymiany narzędzia, bez ingerencji konstrukcję i przy zachowaniu funkcji jednostki podstawowej.

Uwaga: nakładka TPCH przez swój ciężar własny zmniejsza udźwig wózka widłowego o około 30% i powoduje przesunięcie środka ciężkości wózka, o czym należy bezwzględnie pamiętać!

Przykład: do przetransportowania narzędzia o wadze 2 t wózkiem widłowym z zamontowaną nasadką TPCH potrzebny jest wózek widłowy o minimalnym udźwigu 3 ton (lub większy).

Warianty niestandardowe dostępne na zamówienie.

więcej... mniej...

Dostępne dla maksymalnego obciążenia do 2 lub do 4 ton.

Narzędzie ślizga się po powierzchni stalowej z prędkością 50 mm/s (ruch/tarcie: stal-stal).

Czas zmiany narzędzia: 15 min

Uniwersalne i ekonomiczne rozwiązanie

Dokładne, powtarzalne pozycjonowanie

Wózki GPO to efektywne, uniwersalne urządzenia umożliwiające szybką wymianę narzędzia. Stworzony z wykorzystaniem technologii sztywnego łańcucha wózek GPO dostępny jest w wielu wariantach – od prostego wózka widłowego po wagonik poruszający się po szynach. Pozwala na sprawne, precyzyjne i bezpieczne pobranie narzędzia z regału, przetransportowanie go i zamocowanie. Wózki GPO dostępne są w wariantach standardowych (o udźwigu 6, 8 i 10 ton) a także jako urządzenia specjalne, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta o udźwigu maksymalnym do 20 ton (lub więcej na życzenie).

GPO to wózek widłowy o dużej wytrzymałości z wbudowanym systemem łańcucha sztywnego do przemieszczania narzędzia w poziomie. Wózek transportuje narzędzie pomiędzy miejscem składowania a prasą, gdzie umieszcza je w przestrzeni roboczej dokładnie w miejscu mocowania. Oprócz dużego wyboru standardowych modeli wózka dostępne są również modele specjalne.

Niezawodny i wydajny

System łańcucha sztywnego służy do przesuwania narzędzia podczas przezbrajania prasy, a także podczas podejmowania i odkładania narzędzia na regał magazynowy. Wszystkie czynności wózka są kontrolowane za pomocą panela sterującego obsługiwanego przez operatora.

Typy wózka GPO

SERAPID oferuje kilka rodzajów GPO, które są dedykowane do pracy z różnymi prasami i w różnych środowiskach. Najmniejszy wózek obsługuje ładunki do 500 kg, największy – narzędzia o masie do 20 ton. Na zamówienie możemy dostarczyć także wózki o większym udźwigu. Wszystkie modele, oprócz największego – używają masztów/kolumn podnoszących. Największe wózki wykorzystują mechanizm nożycowy umiejscowiony w centrum platformy roboczej, co umożliwia transport nawet bardzo dużych i ciężkich narzędzi.

Aby jeszcze bardziej skrócić czas wymiany narzędzia opracowaliśmy dwupoziomowy wózek z dwoma platformami. Dzięki temu możliwe jest przewiezienie nowego narzędzia na jednej platformie, podczas gdy druga, pusta platforma jest gotowa na pobranie starego narzędzia z prasy. W ten sposób ilość przejazdów wózka na trasie regał-prasa zostaje zredukowana. Rozmiar wózka, maszty podnoszące, wysokości pozycjonowania platformy lub platform roboczych wózka zostają dopasowane do rozmiarów prasy.

W naszej ofercie posiadamy również modułowe regały do składowania narzędzia. Wielkość regału może zostać dopasowana do potrzeb i specyfikacji klienta. Ponadto oferujemy szeroką gamę akcesoriów pozwalających dostosować wózek GPO do pracy w różnych warunkach.

Dostępne są również wózki na specjalne zamówienie, budowane według wytycznych klienta. Nasz zespół projektantów i inżynierów chętnie wyjdzie naprzeciw Państwa indywidualnym oczekiwaniom.

więcej... mniej...

GPO zwiększa wydajność, bezpieczeństwo i niezawodność pracy na prasie.

Pomaga również oszczędzić czas i pieniądze.

Czujniki bezpieczeństwa monitorują pozycje i stan wózka, blokując jego ruch, dopóki wszystkie wymogi bezpieczeństwa nie zostaną spełnione.